RSS Newsletter
Nigdy nie przegap ważnych informacji:
Artykuł
Informacji nadal brak
2007-02-22
Ogólnopolski spis i informacja o numerach wszystkich operatorów to jedynie plany i marzenia

Komisja Europejska nie wyklucza skierowania do Trybunału Europejskiego skargi przeciwko Polsce. Chodzi o brak ogólnopolskiej informacji o numerach telefonicznych. Powinny w niej być dane abonentów wszystkich niemal 60 operatorów, tymczasem nadal brakuje kilkunastu. Na przykład Plusa i Ery.

autor: Przemysław Mordor
Artykuł ukazał się w "Twojej Komórce" nr. 2007-3

Komisja Europejska straciła cierpliwość w połowie października i przypomniała przedstawicielom naszego kraju, że w każdym unijnym państwie konsumenci muszą mieć dostęp do ogólnokrajowego spisu abonentów różnych operatorów – zarówno stacjonarnych jak i mobilnych. Nie ma znaczenia, w jaki sposób – za pośrednictwem papierowej książki telefonicznej, strony internetowej czy infolini. Tymczasem według komisji Polacy nie mają dostępu do tych informacji.

Kara, bo za mało

Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty już w połowie grudnia 2005 roku zobowiązał Telekomunikację Polską do udzielania informacji o numerach abonentów wszystkich sieci telefonicznych. Wybór padł na TP, bo „jest operatorem o największym udziale w rynku świadczenia usług powszechnych” – tłumaczył swoją decyzję Witold Graboś. Potem w połowie lipca, jego następczyni prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej przypomniała o tej decyzji. Tym razem już z rygorem natychmiastowej wykonalności nakazała stworzyć ogólnokrajowe biuro numerów i ogólnokrajowy spis abonentów. Anna Streżyńska zaznaczyła w swojej decyzji także, że spis ma być wydany w formie książki i na nośnikach elektronicznych takich jak płyta CD. Dodała, że jeśli TP chce, to może stworzyć internetową wyszukiwarkę numerów. Ale to już zależy tylko od jej woli.

We wrześniu Telekomunikacja za pośrednictwem biura numerów 118913 informowała jedynie o abonentach 33 spośród 56 operatorów. Dlatego prezes UKE ukarała ją 3 milionami złotych i zapowiedziała, że to nie ostatnia kara, jeśli TP nadal nie będzie wywiązywała się z powierzonego jej zadania informowania o wszystkich numerach. Przedstawiciele Telekomunikacji protestowali tłumacząc, że nie mogą zmusić opornych operatorów do przekazywania im swoich spisów. Wśród nich wymieniali m.in. Erę i Plus GSM. Ale Annę Streżyńską te tłumaczenia nie przekonały. Dlaczego? Bo odpowiedziała, że TP mogła wystąpić do niej z prośbą o interwencję. A tego nie zrobiła.

Plus już zbiera

Od decyzji prezes UKE minęły trzy miesiące… i nadal Komisja Europejska może mieć do nas pretensje. Biuro numerów TP podaje numery jedynie 4 kolejnych operatorów. Ale jest postęp. Telekomunikacja Polska poprosiła Anne Streżyńską o interwencję w sprawie 10 operatorów. Jej przedstawiciele nie chcą zdradzić, czy na liście trudnych rozmówców jest także Plus i Era, którzy do tej pory argumentowali, że przekazywanie numerów to nie najlepszy pomysł, bo w obu firmach działa coś na wzór biura numerów.

– Możemy powiedzieć jedynie, że chodzi o takich operatorów, z którymi przedłużające się rozmowy o przekazanie danych nie przynoszą żadnych efektów – mówi Maria Piskier z Telekomunikacji Polskiej.

Użytkownicy nie przestrzegający netykiety będą blokowani.
 • numer
  2008-10-09kita+ odpowiedz
  Nie ma co sie stresowac,tylko szybko wbic do komórki ten numer 118-118 bo to jedyny taki numer pod którym mozna uzyskac niemal każda informacje.Od kina po koscioly,przychodnie,a nawet mozemy zostac pokierowani do naszego miejsca docelowego a własnie zbładzilismy ;-)
 • re: numer
  2008-10-28kozak+ odpowiedz
  a ja podsyłam smieszna reklame tego numeru 118118 pl.youtube.com/watch?v=C-Eb_8_ZYgodne
 • email@gmail.com
  2014-08-04matzcrorkz+ odpowiedz
  LRM1Mr Awesome post.
 • email@gmail.com
  2014-08-05crorkz+ odpowiedz
  hCnGYx Awesome article.Much thanks again. Fantastic.
logowanie
Promocje
Najnowsze telefony
więcej telefonów
testy1 grudzień 2009
testy17 listopad 2009
testy20 październik 2009
testy20 październik 2009
testy16 wrzesień 2009
testy1 lipiec 2009
Ogłoszenia
zamieść ogłoszenie Skorzystaj z okazji i zamieść darmowe ogłoszenie.
Brak ogłoszeń
zobacz więcej ogłoszeń
Sonda Twojej Komórki
Czego oczekujesz po nadchodzącym 2010 roku?
 • Ciekawych ofert operatorów
 • Nowych modeli telefonów
 • Tańszego bezprzewodowego dostępu do Internetu
 • Spadających cen za połączenia
 • Wejścia nowego podmiotu
 • Nowych systemów operacyjnych
 • Dostępności do nowych technologii
 • Czegoś innego
 • Nie mam zdania